Salon oranžových vín

23.01.2014 14:00
Europe/Prague

Vážení přátelé,
dovolte, abychom vás pozvali na odborný seminář věnovaný tzv. oranžovým vínům.

Technicky jde o déle macerovaná vína vyrobená z bílých hroznů. Díky tomuto způsobu výroby dosahují vína nevšedních parametrů. Začínaje barvou až přes vyšší obsah tříslovin, které zároveň pomáhají ke stabilizaci vína (vína není nutno dále stabilizovat pomocí siřičitanů, případně jen v minimálním množství). Tato archaická metoda výroby vína zažívá v posledních pěti letech svůj vzestup. Velký zájem o tyto vína je v New Yorku, Skandinávii či Japonsku.

Je dobré se o těchto vínech dozvědět více, proto pořádáme již druhý ročník Salonu oranžových vín. V návaznosti na tuto akci konanou ve vinném baru VELTLIN proběhne na tomtéž místě hvězdně obsazený seminář,  jehož ambicí je představit odborné veřejnosti tuto kategorii vína.

Na semináři přednesou své cca 20 minutové příspěvky následující osobnosti:

14:00 - 14:20
Ivo Dvořák
Viceprezident Asociace sommelierů České Republiky.

Pan Ivo Dvořák pohovoří o této kategorii vín, jejím významu a limitech. Podtitul příspěvku je: Ivo Dvořák a oranžová vína.

14:25 - 14:45
Roman Novotný
Head Sommelier restaurace La Degustation La Degustation Bohême Bourgeoise.

Pan Roman Novotný přednese své poznatky z praxe. V michelinské restauraci, kde působí, již nějaký čas s oranžovými víny pracuje. Představí nám menu speciálně vytvořené pro oranžová vína, své tipy na párování těchto vín s pokrmy a další postřehy ze své sommelierské praxe.

14:50 - 15:10
Janko Štekar
Progresivní slovinský vinař z oblasti Goriška brda.

Svérázný vinařský experimentátor představí a podrobně popíše vznik, vinifikaci a další technikálie své vlajkové lodi RE-PIKO nejnovějšího ročníku 2009. Jde o směs 90% Ryzlinku rýnského a 10% místní autochtonní odrůdy Pikolit.

15:15 - 15:35
Saša Radikon
Ikonické italské rodinné vinařství, syn legendárního Stanka Radikona.

Sašův a Stankův přístup je od Jankova poněkud odlišný, dalo by se říct extrémnější. Stejně jako slovinský vinař, i Saša představí jeden konkrétní vzorek, který podrobně rozebere a popíše jeho výrobu.

Zájemci o účast si mohou závazně zarezervovat místo na jan [dot] culik [at] veltlin [dot] cz (do předmětu uveďte „seminář“), účast na něm je bezplatná, avšak nezahrnuje vstup na degustační část Salonu.

 

Téma

Salon oranžových vín

Termín

23. 01 2014

Čas

14:00 - 16:00

Místo konání

VELTLIN wine bar, Křižíkova 488/115, Praha 8

 

NáhledPřílohaVelikost
sov_seminar.pdf266.28 KB